• Naši video uradci


 • Najnovije

 • Arhiva vijesti

 • Zašto djeca lažu?

  Zašto djeca lažu?

  Razlozi su nebrojeni :

  • od želje da se svidi drugome,

  • da nas poštedi istine jer smatra da bi nas ona mogla povrijediti,

  • da sebi priskrbi korist

  • ili da nekoga namjerno povrijedi…

  Čovjek se ne rađa sa željom da iskrivi ili prešuti istinu. Prve lažne priče i izričemo ubrzo nakon što progovorimo prve riječi, ali isključivo iz zabave. Kod djeteta laž nije pravo prikrivanje istine, već izraz bujne mašte, nepreciznog percipiranja, zaboravljanja. Tek sa  6 godina dijete počinje bolje razlikovati stvarnost od mašte i svjesno lagati.

  Uzroci laganja kod djeteta mogu biti:

  • Izbjegavanje preteških zadataka i zahtjeva kojima dijete ne može udovoljiti( tada je laž obrambena reakcija) – npr. kod djeteta s nedovoljno razvijenom inteligencijom, u plašljive, nesamostalne, obeshrabrene djece.

  • Sputavano i kažnjavano dijete laže kako bi izbjeglo nepoželjne reakcije roditelja, odgajatelja i dr.

  • Dijete laže i hvali se da bi zadovoljilo očekivanja preambicioznih roditelja i/ili odgajatelja;

  • Laž može služiti i u svrhu obmanjivanja okoline – kod zapostavljene, zapuštene, siromašne i inače jako frustrirane djece ili kod djece s intelektualnim deficitom.

  Laži se ne mogu spriječiti kažnjavanjem već ignoriranjem i ako je moguće uklanjanjem njihova uzroka i povoda, te vlastitim primjerima u ponašanju.Laganje počinje sa socijalnom zrelošću. Dijete između 5 i 7 godine već svladava osnovne principe socijalnog komuniciranja. Što je dijete inteligentnije i socijalno zrelije ranije  uviđa razliku između istine i laži.
  Laž, koliko god se činilo suprotno, ni pod kojim okolnostima ne smije biti društveno prihvatljiva. Njezino učestalo ponavljanje, može dovesti do ozbiljnih devijacija u ponašanju. Iskrenost i poštenje stup su koji drži našu osobnost. Prvi primjer i uzor za svaki model ponašanja uvijek su roditelji ili odgajatelji tj. važne osobe u okruženju djeteta. Kod mlađih predškolaca tanka je granica između mašte i stvarnosti. Od 4 do 7 godine djeca su u fazi magijskog mišljenja. Tada vjeruju u nestvarno, posebice ono što im netko kaže ili pročita. Najbolji je primjer priča o Pinocchiju. Mačak i lisac lagali su Pinocchiju da će narasti cijelo drvo zlatnika posadi li ćup. Upravo laž može biti jedan od prvih simptoma poteškoća kod djeteta. Strah, nesigurnost i nedostatak samopouzdanja u korijenu su mnogih iskrivljavanja ili prešućivanja istine.

  • Pitajte dijete je li sigurno da je baš tako kako vam je kazalo.

  • Uvijek tražite pozadinu – možda se iza naoko bezazlene laži krije ozbiljan problem.

  • Mlađim predškolcima pročitajte Pinocchija, napisan je zato kako bi naučili razlikovati istinu od neistine.

  • Ne zaboravite – vi ste djetetu prvi i najvažniji primjer.

  • Ako ništa od navedenog ne pomaže, obratite se za savjet dječjem psihologu.

  Pripremila: Žana Pavlović, psiholog     DV «Cvrčak» Solin

  /p

  Bez komentara

  Komentari su isključeni

  Ostavite komentar

 • Kalendar

  srpanj 2019
  P U S Č P S N
  « lip.    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
 • Arhiva Vijesti

 • Vijesti